KGW Zasadne
Treść
Koło Gospodyń Wiejskich w Zasadnem powstało w roku 2001. Propaguje dawne obrzędy i zwyczaje oraz kuchnię regionalną. Corocznie uczestniczy w obchodach Dni Gorczańskich, prezentując przysmaki kuchni regionalnej. Od początku bierze też udział w Gminnym Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich, zdobywając zawsze wysokie miejsca.
Początki Koła związane były ze szkołą podstawową w Zasadnem, kiedy dyrektorem była Maria Augustyn. W szkole postanowiono zorganizować Dzieło Regionalizmu i poproszono mieszkańców o przedstawienie starodawnych obyczajów, obrzędów i tradycji. Występ spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, co stanowiło zachętę do dalszej działalności.
Obecnie koło składa się z 11 członków. Przewodniczącą jest Wiesława Gorczowska. Co roku koło włącza się w organizację Dnia Regionalizmu, występując m. in. z programi: Wesele, Krakowiaki, Wyprowadzka, Pożegnanie syna do wojska, Wygilijo, Imioniny u Walentego, Podłazy, Sianokosy, Ryktuwonie do wiosny. Uczestniczy też corocznie w obchodach Dni Gorczańskich w Kamienicy. Bierze udział w Gminnym Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego KGW oraz w Gminnych Dożynkach z wieńcem dożynkowym w Zalesiu.
Do najważniejszych osiągnięć na przestrzeni 20 lat należą:
- II miejsce oraz „Srebrna maska” w czasie 28. Przepatrzowin Teatralnych Regionów Małopolski w Czarnym Dunajcu za program „Prace przy lnie” w 2003 r.
- I miejsce na Powiatowym Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego KGW Limanowszczyzny za program „Sianokosy na gorczaoskiej hali” w 2003 r.
- III miejsce oraz „Brązowa maska” podczas 29. Przepatrzowin Teatralnych Regionów Małopolski w Czarnym Dunajcu za program „Sianokosy na gorczańskiej hali” w 2004 r.
- II miejsce w Powiatowym Konkursie Wieoca Dożynkowego w Limanowej
- II miejsce na Powiatowym Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego na Pasierbcu za program „Ryktowanie do wiosny”
- II miejsce na Powiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW w Tymbarku
- III miejsce na Festiwalu Folklorystycznym Limanowska Słaza za program „Ryktowanie do wiosny’’
- I miejsce na Gminnych Dożynkach w Zalesiu za „Ograbek” w 2016 r.
- I miejsce na Festiwalu Folklorystycznym Limanowska Słaza za program „Obróbka wełny” w 2018 r.
- wyróżnienie w „Pogórzańskich Godach” w Łużnej za program „Roboty z wełną” w 2019 r.
- wyróżnienie w Festiwalu „Polska od kuchni” w Starym Sączu w 2021 r.
- udział w Festiwalu „Beskidzkie Rytmy i Smaki” - Odkryj Beskid Wyspowy w Kamienicy w 2021 r.
Poza tym koło kilkukrotnie promowało gminę na krakowskim rynku, na scenie krakowskiego teatru El-Jot oraz w Nawojowej i Sądeckim Parku Etnograficznym.