KGW Kamienica Górna
Treść
Koło Gospodyń Wiejskich w Kamienicy powstało w 1999 roku z inicjatywy p. Danuty Słowik, która została jego przewodniczącą. Koło liczyło 10 członkiń. Pierwszą siedzibą Koła było pomieszczenie w Kółku Rolniczym.
Od 2007 r. kołu przewodniczyła Wanda Kłak wraz z Marią Opyd. Wówczas Koło miało swoje lokum w pomieszczeniach parafialnych, które ks. Proboszcz udostępnił gościnnie.
Na początku swej działalności członkinie koła uświetniały uroczystości lokalne oraz prezentowały rodzime obrzędy (przędzenie wełny, robienie masła) i serwując regionalne potrawy dla gości przybywających do gminy Kamienica. Wielokrotnie promowały gminę Kamienica na terenie całego Powiatu Limanowskiego i Województwa Małopolskiego, m.in. biorąc udział w Jarmarku Turystycznym w Limanowej, Agropromocji w Nawojowej, zapustach w Teatrze w Krakowie, biesiadzie Karpackiej w Nowym Sączu, spotkaniu integracyjnym KGW w Tymbarku. Podczas Przepatrzowin Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu za scenkę „Imioniny Józefa” kołu przyznano brązową maskę, a podczas Małopolskiego Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskichw w Marcinkowicach za obrzęd „Wigilii”, potrawę regionalną i ośpiewanie tej potrawy (pęcaki z grochem i kapustą) oraz bibułkarstwo (pająk), koło zdobyło drugie miejsce.
Aby podtrzymać tradycję kolędowania bożonarodzeniowego (po wielu latach przerwy) zostały reaktywowane: Grupa Kolędnicza „Herody” oraz „Z Gwiazdą”. Brały one udział w przeglądach kolędniczych gminnych, powiatowych i ogólnopolskich m.in. w Lubomierzu i Bukowinie Tatrzańskiej. Wielokrotnie uświetniały swoimi występami uroczystości karnawałowe na terenie gminy Kamienica i powiatu limanowskiego.
W grudniu 2018 r. powołano Koło Gospodyń Wiejskich Kamienica Górna i wpisano do rejestru KGW w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Odtąd koło posiada własny statut. Przewodniczącą koła została wybrana Maria Opyd. Siedzibą koła zostało pomieszczenie przy Ośrodku Zdrowia w Kamienicy.
Celem działalności koła jest m.in. podtrzymywanie kultury ludowej białych górali kamienickich, prezentowanie piękna strojów ludowych, odtwarzanie i przekazywanie tradycyjnych smaków lokalnych potraw, podtrzymywanie tradycyjnych obrzędów i zwyczajów górali kamienickich.
W swojej działalności koło uświetnia gminne imprezy okazjonalne, prezentując smakołyki i potrawy regionalne, np. Festyn z okazji Dnia Dziecka, biesiada w Zasadnem, Dni Gorczańskie, Dożynki Gminne w Zalesiu, kiermasz bożonarodzeniowy, kiermasz wielkanocny. Szerzy tradycję śpiewu regionalnego. W 2019 r. z inicjatywy Wacławy Majewskiej powstała Grupa Śpiewacza KGW Kamienica Górna.
Koło reprezentowało gminę Kamienica m.in. na:
- Diecezjalnym Święcie Rodziny w Starym Sączu,
- cyklu pieszych wycieczek „Odkryj Beskid Wyspowy”,
- Turnieju Rosołu w Krasnych Lasocicach,
- Festiwalu „Smaki Beskidu Wyspowego” – owocobranie – Szczyrzyc,
- III Kongresie Regionów – warsztaty terenowe w Kamienicy (regionalne przysmaki, darcie pierza, pokaz obróbki wełny, robienie miotły, plecienie skarpet, cerowanie),
- konkursie „Przyjazna Ziemia Limanowska” (prezentując dożynkowy kamienicki wieniec),
- targach świątecznych w Limanowej,
- odpuście kaszubskim na Świętej Górze Polanowej (uświetniły uroczystość religijną),
- Dniu Górali Polskich w Zakopanem – spotkanie z Polonią amerykańską
- Starosądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku – spotkanie seniorów,
- Dożynkach Małopolskich w Łagiewnikach,
- spotkaniu w Łącku „Desery”,
- warsztatach plastycznych – wykonywanie biżuterii z filcu w ramach projektu „Świadomi i ambitni-lokalnie aktywni”,
- warsztatach pasterskich,
- projekcie: Decoupage, Florystyka.
W swojej działalności koło uświetnia gminne imprezy okazjonalne, prezentując smakołyki i potrawy regionalne, np. Festyn z okazji Dnia Dziecka, biesiada w Zasadnem, Dni Gorczańskie, Dożynki Gminne w Zalesiu, kiermasz bożonarodzeniowy, kiermasz wielkanocny. Szerzy tradycję śpiewu regionalnego. W 2019 r. z inicjatywy Wacławy Majewskiej powstała Grupa Śpiewacza KGW Kamienica Górna.